Strana 2

Tipy k bitvám, navigaci a diplomacii
Miranda ClassPo několika málo misích už budeš mít pravděpodobně slušnou představu o tom, jak by jsi měl zacházet s loďmi a rasami, které potkáš a také si nepochybně začneš vytvářet vlastní navigační a bitevní taktiky. Do té doby, tu ale pro tebe je pár rad do začátku:Tipy k bitvám
  • Už jsem to zmínil v tipech pro různé stanice na můstku a dokonce to zmíním i na začátku návodu na mnoho misí, ale je to tak důležité, že to řeknu znovu: Před začátkem každé mise jdi ke stanici pro odstraňování škod a přidělování energie a připrav se na bitvu! Když necháš počítač, ať řídí přidělování opravářských týmů, můžeš zjistit, že týmy pracují na systému, který je úplně zbytečný pro úspěch nebo přežití na úkor něčeho velmi důležitého, jako jsou štíty nebo trup. A i když je pravda, že standardní nastavení přidělování energie umožňuje, abys vstoupil do warpu na červený stupeň, je třeba říci, že když jsi na červeném stupni, pravděpodobně nepotřebuješ warp!

  • Konfrontace s maskovanými loďmi může být frustrující, ale přesto máš jednu velkou výhodu: maskované lodi nemohou použít štíty. To znamená, že pokud se ti podaří vypálit pár fotonů hned potom, co se loď zamaskuje, udělá jí to pěknou díru do trupu.

  • Další taktikou, kterou můžeš použít při boji s maskovanými loďmi, je přidělit spoustu energie do phaserů a střílet do nepřátelského maskovacího systému. Když na senzorovém obraze změní maskovací systém svou barvu na červenou, znamená to, že tahle loď se už neschová! Dalším vhodným systémem na zaměření je strojovna a zbraně: Bez šťávy nejsou zbraně a nemít žádnou zbraň znamená, že je jedno, jestli mám šťávu nebo ne.

  • Protože fotony nejsou tak přesné jako phasery, měl by jsi se snažit vystřelit jen jedno torpédo naráz, alespoň když střílíš ze střední nebo velké vzdálenosti. To znamená, že když se úplně mineš, stojí tě to jen jeden foton, a i když mineš, pomůže ti to určit, kam by jsi měl vystřelit další ránu. Samozřejmě, pokud bojuješ ve velmi těsné blízkosti, měl by jsi pálit za každou cenu všemi fotony, které můžeš vypumpovat z torpédových komor!

  • Tohle vždy neúčinkuje, ale aspoň u jedné mise ("The Ultimate Klingon") můžeš použít kvalitní štíty lodí třídy Excelsior, abys doslova dotloukl protivníka k rezignaci, aniž by jsi si způsobil příliš velké škody (ne-li vůbec žádné).
Tipy k navigaci
Naučit se rychle přečíst a zanalyzovat informace na radarovém obraze je životně důležité pro tvůj úspěch. Pokud ti dělá problémy, uvědomit si, zda je nepřítel nad nebo pod tebou, uvažuj o zobrazení (tečce) té lodi jako o špičce šípu. Pokud je čára pod tečkou, znamená to, že šíp míří nahoru a ty by jsi měl zatáhnout dozadu za páku a naopak.

Největším problémem v navigaci je snažit se během bitvy setřást nepřítele, který se dostal na tvých šest hodin - to znamená, že je přímo za tebou a metá na tebe tolik fotonů, že si snad přehřeje komory. Pokud sedíš v plavidle třídy Miranda nebo Constitution, může se ti podařit boj z blízka tak, že se pokusíš otočit v menším poloměru než tvůj nepřítel, ale v lodi třídy Excelsior toho nebudeš nikdy schopen. Takže je nejlepší vyrazit na plnou impulsní energii a snažit se vytvořit co největší vzdálenost mezi tebou a útočící lodí předtím, než se pokusíš se otočit a vystřelit.

Tipy k diplomacii
Když komunikuješ s ostatními plavidly nebo koloniemi, používej zlatou střední cestu: Nebuď pokorný a nesmělý, ale ani zbrklý. Měl by jsi být pevný a umíněný, alespoň ze začátku, ale pokud to nefunguje, nakonec budeš muset zaujmout nějaký jiný postoj (jednání s Gornem v "Cry from the Dark" je dobrým příkladem). Velká výjimka z tohoto pravidla přichází v "The Ultimate Klingon": Měl by jsi ho okamžitě obdivovat a říct mu, jak je velkolepý.

Poslední rada, kterou ti mohu dát ke komunikaci, je dávat dobrý pozor na stopy. Často budeš schopen najít způsob jak nepřítele porazit podle toho, co řekl.

Strana 4