Voyager Elite Force logo

Seriál Star Trek je fenoménem mezi sci-fi a po celém světě má tisíce stoupenců, kteří ho, někdy až fanaticky, uctívají. Tito fanoušci si nechávají říkat familiérně Trekkies a s nedočkavým tikem oka očekávají každý nový díl své drogy. Bohužel musím přiznat, že fanouškem nejsem a co víc, vůbec se v tom propracovaném světě nevyznám. Vím, že existuje několik sérií seriálů, čas od času se v kině objeví film a, což je pro nás důležité, i počítačová hra. Také je mě známo, že jestli někoho Trekkies opravdu nemají v oblibě jsou to fanoušci Star Wars. Oba tábory znepřátelených stran se sice nemají příliš v lásce, ale na jednom se přece jen shodnou. Když už vyjde nějaká ta hra, podle toho jejich světa, povětšinou stojí za prd. Nevím jak v očích Trekkies dopadl Voyager Elite Force, ale já jsem byl mile překvapen. Multiplayer - rozdělená obrazovkaHra má skvělou atmosféru a dokonalý příběh a já jen musím litovat, že díky nedostatku času jsem jí jen lehce okusil. Berte proto tuto recenzi spíše jako preview (Přesto jsem tento článek zařadil mezi recenze – pozn. Kovi).

Hned na začátku ovšem musím spustit trochu té kritiky. Grafické ztvárnění je opravdu něco hrozného a když tak sleduji ty zuby co na vás hra cení, jímá mě podezření, že autoři pouze převedli hru z PC na PS2 a odebrali se někam nasávat. Tady se nedá mluvit ani o průměru, navíc i při téhle hrůze hra škube a během dvaceti minut hraní vás začnou nepříjemně bolet oči. Zejména při otáčení pohledu do stran obraz doslova poskakuje. Teď si vybavuji větu v jedné staré recenzi na tuto hru (tuším, že ji psal Andrew), kde autor píše, že hra má nejlepší grafiku jakou kdy v životě viděl. To je jasná ukázka toho, co udělá s takovou pařbou pár let navíc. Proto mě docela udivuje, že si nedali tvůrci tu práci a nerestaurovali její zevnějšek. Spoustu hráčů tohle může odradit, a to není zrovinka to pravé, kór když je hra vcelku slušná. No co, moje prachy v tý hře nejsou. Někdy ovšem nechápu, co všechno dokážou firmy poslat mezi lidi.

Po spuštění placky a shlédnutí asi dvaceti znělek firem podílejících se na hře, skočíte rovnou do hlavního menu (jak jinak). Bitva ve Forge - blížíme se do fináleTady příjemně potěší přehledné představení posádky a vlastně vůbec všech postav učinkujících ve hře. Databáze je vcelku hutná, takže fanoušci zde nějaký ten čas určitě stráví. Mě potěšilo hlavně nastavení konfigurace ovladače, které si lze zvolit jakékoli a to včetně myši a klávesnice, což je jenom dobře.

Hra má velmi silný příběh a postupně se vám pomalinku, přímo filmově, odkrývá. Vaše postava v něm je samozřejmě dominantní, ale také jste součástí okolního dění a děje, který je přesně určen autory. Každý člen posádky má svůj daný ůkol, svůj předem nalajnovaný život ve hře a vy s tím nic neuděláte. Někomu může tohle omezení vadit, ale zase na druhou stranu se dokonale sžijete s posádkou a při každé nové akci si budete kousat nehty hrůzou, kdo zařve tentokrát. Navíc se členové osazenstva navzájem špičkují, takže si užijete i nějaké té srandy. Po překvapivém začátku hry je vaše loď napadena Klingony, načež po jejich zlikvidování následuje výsadek posádky na neznámé vetřelčí bionické lodi, kde příběh pokračuje. Bohužel, zde moje snažení díky časové tísni skončilo, takže nemohu být moc objektivní. Ten předkrm co jsem měl, mě ovšem zachutnal a rozhodně bych si i přidal, kdyby to šlo. Hra je poměrně rozsáhlá a svou délkou předčí i takový Half-life. K vychutnání si příběhu je potřeba alespoň pasivní znalost anglického jazyka, ale i bez něj vše pochopíte z dění kolem vás. Co zamrzí mnohé hráče víc jsou dlouhé nahrávací časy, ale dá se to překousnout.

Phaserem proti Borgům - zdalipak obstojím?Ozvučení a to jak namluvení postav tak hudba je velmi kvalitní, stejně jako výběr zbraní a jejich zvuků. Vše se, pravděpodobně, drží reálné předlohy, takže fandové si stěžovat nebudou a hru už asi stejně dávno paří. I ostatním hráčům však můžu tuhle hru vřele doporučit, díky skvělému příběhu a báječné, filmové, atmosféře. Takže pokud jste sci-fi pozitivní a nevadí vám mizerná kvalita grafického zpracování, jděte směle do toho.

Jaroslav Kovář,
GamePlanet.cz

Přidáno: 17.10.2002

Výrobce: Majesco/Pipe Dream
Vydavatel: Codemasters
Distributor v ČR: CENEGA Czech
Datum vydání: již vydáno
Žánr: FPS
Multiplayer: ano - 4
Memory karta: 340kb
Angličtina: střední


Seznam všech článků týkajících se hry Star Trek: Voyager Elite Force (Playstation 2) najdete zde.