Expansion Pack logo


Před devíti měsíci nám dobří lidé z Ravenu přinesli svět Elite Force (EF). Bylo jisté, že po úspěchu plné hry dříve nebo později vyjde expansion pack. A nyní jsem měl možnost si ho zahrát, a tak bych se s Vámi podělil o své získané zážitky a zkušenosti z hraní EF EP.

Asi jedinou první vizuální změnou je, že v menu EF přibyla nová položka, která má název "Virtual Voyager". Po spuštění této volby se ocitáte opět v roli praporčíka Munroa, za kterého jste hráli v plné verzi hry. Ocitáte se na Voyageru, který je stále uvězněn v poli vytvořeném bytostí Vorsoth. Vaší hlavní zbraní se stane tricorder, který Vám přibude do inventáře. Do hry přibyl už konečně i hlas Jeri Ryan, která jako Sedmá z Devíti vám zadá první úkol na lodi. Máte absolutní volnost pohybu po Voyageru, ale většina pasáží a kajut je vám prozatím nepřístupná. Abyste mohli vstoupit i tam, musíte získat bezpečnostní kódy. Než je naleznete, tak Vám garantuji, že prohlédnete celou loď. Podíváte se do astrometriky, kde si můžete virtuálně zobrazit všechny dosud známé nepřátele, můžete se svézt turbovýtahem na můstek, kde u jedno z panelů naleznete velmi rozsáhlou databázi všeho možného. V každém oddělení si můžete přečíst osobní deníky kohokoliv z hlavních důstojníků na Voyageru, můžete se nechat ošetřit holodoktorem, jít do strojovny a odstavit jádro nebo na můstku dokonce spustit autodestrukci (ale pozor nejde to zastavit).

Skoro všechno na palubě funguje, všechny replikátory, výtahy apod. Můžete hovořit s většinou posádky. Po získání bezpečnostních kódů máte přístup do soukromých kabin důstojníků, kde si můžete přečíst jíž zmíněné osobní deníky nebo zde můžete nalézt mnoho speciálních předmětů. Asi nejzajímavější je věc Toma Parise, je to zbraň kapitána Protona. PLNĚ FUNKČNÍ!! Sjedete-li výtahem do oddělení Hazard Ops, můžete zajít do simulátoru, kde přibyly čtyři nové programy. V jednom trénujete střelbu na cíle, v druhém se setkáte se samotným Ochráncem v zahradě a zastřílíte si tu na neznámé tvory, poté se vydáte na klingonskou pevnost hledat federální únikový modul a čtvrtý program je vytvořený Tomem Parisem. Je to jedna mise z kapitána Protona, vše je černobílé, Vy máte k dispozici jen ten jeho zvláštní paprskomet a máte za úkol zachránit slečnu Goodhearthovou.

Po splnění základních úkolů se Vám postupně odkrývají další. Velmi zajímavá mise je, když se máte dostat na palubu patnáct, kam ale nejede turbovýtah a je jen na Vás, jak se tam dostanete. Zde můžete vyzkoušet hru, kterou vytvořil myslím Vám známý hypochondr Reg Barclay. Budete z pohledu shora chodit v takovém bludišti a střílet Borgy, je to celkem zábavné. Z dalších věcí, které můžete dělat je používat transportér k transportování věcí nebo sebe po Voyageru, jít do jídelny a u Neelixe si objednat talaxiánské jídlo nebo se podívat do lednice kde jsou schované zmrzlé nohy Harvestrů - fuuuj, co to ten Neelix vaří!!!!! Můžete jít do doku a dokonce i nechat odstartovat raketoplán.

Grafika a zvuky EP se příliš mnoho nezměnily od původní hry. Raven měl málo času a tak přibyly jen minimální změny. Například dveře, které můžete otevřít jsou opatřeny řídícím panelem, dveře od hangáru a nákladového prostoru se otvírají pomaleji a na můstku Voyageru zaslechnete pípání kontrolek, které je velmi autentické.

Samozřejmě, že EP nekončí jen se single playerem. Vylepšený multiplayer hry obsahuje nové mapy, módy a modely. Je zde celkem asi 21 nových map. Sedm z nich jsou standardní mapy, devět Capture the Flag, pět fan-based. Mapy se Ravenu velmi povedly, Borgská Unimatice stojí za vyzkoušení.

Nové modely, které zde můžete najít, zahrnují např. Boothbyho, kapitána Protona, Borgskou variantu Janeway, Torres a Tuvoka (autoři byli inspirování epizodou Unimatrix Zero). Všechny modely jsou velmi hezké a dobře vypadají. Navíc si z Internetu můžete stáhnout modely další, já osobně jsem si stáhl Darth Vadera (ze Star Wars) a Kennyho (ze South Parku). Poté multiplayer neměl absolutně žádnou chybu, vidět jak Kenny střílí na Chakotaye, to si nemůžete nechat ujít.

Novinkou v síťové hře je mód Asimilace, kdy hrajete za tým buď humanoidů nebo Borgů. Úkol je jasný: Borgové mají za úkol všechny asimilovat a humanoidi najít a zabít borgskou královnu. Dále je zde mód, který autoři převzali z Halflife: Team Fortress Classic.

Závěrem
EP je velmi potěšujícím zpestřením mnohdy bezmyšlenkovitého střílení nepřátel. Musíte vyřešit pár hádanek, puzzlů, provést pár úkolů. Myslím si, že nápad autorů s procházením po hvězdné lodi nemá chybu a je velmi originální. Kdo si zamiloval Elite Force, zamiluje si i Expansion Pack. Jestliže se Vám bude zdát nudné jen tak pochodovat po chodbách Voyageru, můžete kdykoliv zajít do simulátoru a procvičit si střelbu nebo zkusit zastřelit někoho na palubě Voyageru a pak si vychutnat boj s ochrankou, to už je jen a jen na Vás.

Základní informace:
Verze: PC CD-ROM (Add-on)
Typ: 3D střílečka
Výrobce: Raven Software
Distributor: Activision

Systémové požadavky:
Potřebuje plnou verzi Star Trek Voyager: Elite Force
Procesor: PII-233 (Dop: PIII-500)
Paměť: 64MB (Dop: 128MB)
Grafika: 8MB 3D card (Dop: 16MB)
Místo na disku: 150MB


Užitečné odkazy:
Raven Software: www.ravensoft.com
Activision: www.activision.com
Star Trek: Voyager Elite Force Expansion Pack homepage: www.ravensoft.com/eliteforce

Recenzoval: Q

Seznam všech článků týkajících se hry Star Trek: Voyager Elite Force Expansion Pack najdete zde.