Theta Fleet logo

ThetaFleet.org - I ty se staň legendou

"Informujte diplomatický komplex Kavari IV, že je opouštíme a přejeme příjemný zbytek jednání. Nicku, připravte warp 8."
"Kurz a rychlost zadány. ETA k dálničnímu uzlu je 7 hodin 37 minut."
"A vpřed."
Hvězdy na panoramatické hlavní obrazovce se v jediném okamžiku rozmázly a poté změnily v šílenou směsici barev, právě jak Scorpion překonával subprostorovou bariéru, až se nakonec ustálily v obvyklé warpové podívané "létajících hvězd".

Připadá vám předcházející úryvek jako vystřižený z počáteční scény teprve plánované hry? Nenechte se zmást, text je totiž starý téměř dva roky a pochází z projektu, který na českém internetu existuje již řadu let. Jedná se o literární RPG Star Trek: Theta Fleet.

Možná by vás mohl zaskočit přídomek literární, ovšem není se čeho bát. Je sice pravdou, že hra vyžaduje alespoň trochu toho spisovatelského umu, ale po nějaké době strávené mezi zkušenými hráči se i úplný amatér může velice dobře vypsat. Zajímavé ovšem je, že texty, ačkoli jsou stěžejním pilířem celé hry, nejsou to, co na ní hráče baví nejvíce.

Zatímco v jiných startrekových hrách se víceméně musíte držet hlavní dějové linie a plnit nejrůznější úkoly, v Theta Fleet si každý hráč přidává k dějové linii akce a jednání vlastní postavy, přičemž posouvá, a nebo také neposouvá, děj kupředu. Ve hře tedy záleží opravdu jen a jen na hráčích a jejich postavách. A to už se dostáváme k další výjimečnosti hry. Hráčem vytvořená postava je v každém coulu originál. Může to být hrdinný velitel či ztracený snílek, loajální a eticky založený důstojník či úskočný, zákeřný politik. Fantazii se zde meze nekladou a záleží tedy plně na vás, jaká vaše postava bude, jak se bude chovat, jaké bude mít zázemí, nehledě na vzhled, chování atd.

Úvodní stránka Theta Fleet Diskuzní fórum Theta Fleet Informace o NPC postavě

O čem však rozhodujete jen z části, je zařazení, hodnost a pozice vaší postavy. Každý by chtěl být kapitánem, prvním důstojníkem, šéfinženýrem nebo někým jiným na vedoucí pozici, ale přiznejte sami, kdyby bylo na lodi pět kapitánů a každý druhý by byl šéfinženýr, kdo by si potom užíval všechnu tu zábavu? Z těchto důvodů a mnoha jiných je tedy velení vloženo do rukou starších zkušenějších hráčů, kteří zároveň jako vedoucí svých oddělení asistují při výcviku nováčků.

Pro Theta Fleet byl samotný vesmír Star Treku natolik malý, že si pro svá dobrodružství vymyslela vlastní. Ačkoli se stále pohybují v známých startrekových lokalitách, vytvořili si hráči pro své nadcházející mise prostředí zcela nové – sektor 97. Ten je, až na několik odkazů, celý dílem Theta Fleet a je propracován do podrobných detailů na stránkách ThetaWiki, která je nováčkům doporučována jako základní literatura.

A rychle zpět do školy
Jak už jste četli výše, Theta Fleet je založena na literárních příspěvcích neboli také lozích. Zprvu se může zdát velice těžké log napsat tak, aby měl nějakou obsahovou hodnotu a přitom nebyl přesycen zbytečnými informacemi. Právě za tímto účelem vyčlenilo vedení hry několik schopných hráčů, aby začínajícím nováčkům pomohli se základy, naučili je, jak se vlastně takový log tvoří, a doslova je začlenili do hry.

Jakmile projdete výcvikem, vytvoříte si vlastní postavu a nastoupíte na loď, zbývá se už jen nějakým způsobem uvést. Rozhodně nemůžete od hry, která je postavená na literárním základu, očekávat interaktivní konzole s desítkami funkcí, na druhou stranu však můžete nechat kolo své fantazie běžet, zatímco budete zpracovávat první oficiální log.

Velmi doporučovanou metodou je takzvaný multilog, kdy se na psaní jednoho textu podílejí dva a více hráčů. Je to patrně nejlepší výuková metoda, ačkoli je velice populární i mezi staršími hráči.

Stránka lodi USS Scorpion ThetaWiki

Komunita, základ státu
Ke každé hře dnes neodmyslitelně patří i diskuzní fórum. U Theta Fleet je toto fórum využíváno nejen jako informační portál pro posádky lodí, ale slouží jako centrum, kde se schází celá komunita diskutujíc nad ožehavými tématy z domova i ze světa.

Hráči, starší i začínající, zde spolu komunikují na přátelské a někdy až téměř rodinné úrovni. A není to způsobeno jen tím, že spolu „pracují“ dnes a denně na nových příbězích a dalším vývoji svých postav, ale hlavně proto, že se z nich postupem času rodina skutečně stala.

Nutno podotknout, že celá komunita Theta Fleet je ochotná nováčkům pomáhat, vidí-li v nich chuť hrát a přiučit se něčemu novému. A pranic přitom nezáleží na tom, zda se coby nováček rozhodnete pro podání přihlášky na vlajkovou loď sektoru USS Scorpion, Nova class refit USS Rhode Island či loď hrdinného klingonského impéria Veqlargh.

We need you!
Theta Fleet je prostě hra, kterou stojí za to alespoň vyzkoušet, a vůbec přitom není třeba obávat se o svoje schopnosti spisovatele. Možná v sobě objevíte talent, o kterém jste ani netušili, že ho máte.

Monika „Lanna“ Valterová,
Theta Fleet
Přidáno: 23.3.2009

Seznam všech článků týkajících se hry Theta Fleet najdete zde.