Startrekové hry na YouTube - podivnosti a rarity

Není pochyb o tom, že portál YouTube představuje téměř nevyčerpatelnou studnici nepřeberného množství obskurních videí z celého světa. A výjimkou nejsou ani ta startreková. Abyste se ale nemuseli do té nebezpečné džungle pouštět sami, sebral jsem veškerou odvahu a vylovil pro vás pětici nejbizarnějších videí, které mají co do činění se startrekovými hrami.

Star Trek Video Game Promo

Z poloviny klasické propagační video, zčásti ale i - možno říci - dobový „dokument“, který má jistou výpovědní hodnotu. Přes dvě a půl minuty dlouhé video představuje budoucnost startrekových her, tak jak si ji v polovině devadesátých let představoval vývojářský tým Spectrum Holobyte, potažmo jeho vydavatel, společnost Microprose.

Pokusné záběry z první TNG hry na konzoli SNES se příliš neliší od toho, jak finální titul - Future's Past - nakonec vypadal. O pořádný kus zajímavější už jsou sekvence z nepojmenovaného PC titulu, který zřetelně vykrystalizoval ve vysoce ceněnou adventuru s podtitulem A Final Unity. Skutečnou pecku ale představují až záběry z později zrušeného titulu Star Trek: The Next Generation - A World For All Seasons pro konzoli 3DO, na kterém tým pracoval dlouhé dva roky. Dnes možná působí elementární trojrozměrné animace jako lehce úsměvné, svého času to ale mohla být skutečná bomba.

William Shatner - Commodore VIC 20

Čestné umístění pro Williama Shatnera. Byť se představitel kapitána Kirka nesnaží prodat žádný konkrétní startrekový titul, svou lascivní otázkou, proč si koupit Atari, když je tu VIC 20 od Commodoru, si nás nekompromisně získal. Reklama na nepříliš populární videoherní systém navíc sází na několik nevkusných transportních efektů, kterými se jistě zapíše do análů jednoho z nejabsurdnějších pokusů o vážně míněnou propagaci produktu za pomoci televizní star.

Mego Star Trek Phaser Game Commercial

Phaser Game sice není počítačová hra, ale své místo ve výběru si i přesto jistě zaslouží. Přinejmenším nám toto video názorně ukazuje nejen to, odkud videohry vzešly, ale i fakt, jak by život bez nich byl smutný. Blikat na terče s baterkou ve tvaru phaseru, navíc v naprosté tmě nemohlo být zábavné snad ani v roce 1975, kdy tato reklama běžela v americké televizi.

Star Trek Phaser Battle commercial

O pouhý rok později, na Vánoce 1976, napochodovala společnost Mego, která stála i za Phaser Game, do obchodů s těžším kalibrem, který měl prvně oddělit zrno od plev, čili hráče od těch, kteří „na to neměli“. Phaser Battle už je regulérní herní mašinka a byť i v tomto případě její majitelé strávili většinu volného času v absolutní tmě, aby na obrazovce vůbec něco viděli, zábava to musela být určitě větší. Koneckonců, všimněte si prošedivělého otce v závěru reklamy. Ten by ještě před rokem o Phaser Game ani pohledem nezavadil.

Funny Star Trek Videogame commercial

Absolutní král všech televizních reklam, a to nejen na startrekové hry. Star Trek: The Game (redakce Star Trek Games.CZ oceňuje kreativní jméno titulu) - hra tak náročná, že potřebujete speciální panel s popisem ovládání, jak slibuje hned v úvodu reklama na multiplatformní videohru od Segy. Je obtížné říci, co je vlastně na tomto videu nejvíce okouzlující, ale s největší pravděpodobností i u vás vyhraje odpudivý spratek ze závěru reklamy, který imituje pana Spocka. Doufám, že on i autoři reklamy se smaží v Grethoru.

Snad se vám náš krátký výběr líbil. Pokud jste i vy při svém brouzdání internetem narazili na něco podobně obskurního, určitě se s námi neváhejte podělit o své úlovky prostřednictvím mailu nebo diskusního fóra.

Jiří Bigas,
Star Trek Games.CZ

Přidáno: 12.2.2009