New Worlds logo

Váš příběh začíná v roce 2292, kdy v Neutrální zóně romulanský Warbird testuje svou novou zbraň pod krycím jménem "SHIVA". Tento tajný test byl ale zanedlouho odtajněn agenty Federace a (neznámo jak) i Klingonskou říší. Federální loď třídy Bitva v soutěsceConstitution refit dostala z Velení flotily rozkaz, aby se dostavila do Neutrální zóny a prozkoumala, co to tam Romulané vyváděj s tou tajnou zbraní. Klingoni se to ale dozvěděli dřív a jaksi měli i časově navrch nad lodí Federace, takže když romulanský Warbird vypustí svou tajnou zbraň do prostoru, tak se tam chvilku na to objeví klingonský křižník K7A, který Warbirdu signalizuje, aby okamžitě sklopil štíty dolů a připravil se k zajmutí. Na to ovšem romulanský kapitán nějak nemá náladu a v mžiku dává rozkaz k vypálení plasmového výboje, který má zasáhnout Klingony. Ti ale ihned zareagovali a provedli úhybné manévry, čímž je sice plazmový výboj minul, ale romulanská střela zamířila k té nové zbrani ...

Po zásahu plasma torpédem se v prostoru vytvořila nečekaná kvantová porucha a z jiné dimenze se sem přenesly celé sluneční soustavy, které jsou velmi Zahajujeme ostřelováníbohaté na nerosty -dilithium - a jak už zřejmě tušíte, vy budete mít za úkol vytvořit na planetách soběstačné kolonie, ale jaksi to nebude tak jednoduché, jelikož se budete muset vypořádat s nepřítelem. Pokud hrajete za Federaci tak s Klingony, Romulany a pár neznámými alieny. Tímhle už bohužel končí zajímavá část hry. Pokud si představujete vesmírné boje, tak to je omyl. Žádné nejsou.

Hra je plně vsazena do 3D enginu, který je sice vynikající, ale bohužel autoři hry dokonale zdevastovali ovládaní kamery, neboť kdo je zvyklý na to, že když zmáčkne tlačítko myši, tak si otočí kamerou, bude zklamán, protože vše se tu dělá přes klávesnici. Což je velmi nepraktické a zbytečně složité a ani v menu se tato volba nedá nijak změnit, vlastně když nad tím tak přemýšlím, tak veškeré ovládací prvky jsou už přednastaveny! Bohužel když jsem hrál tuto hru poprvé, tak mě úděsně naštvalo, že tu není skoro žádný přehledný pohled na bojiště. Jedině tak trochu přijatelný pohled je z výšky, ale to vám zase nastane jiný problém a sice že vaše jednotky např. za Zahnal jsem ho do slepé uličky a zmasilFederaci mají bílou barvu (všechny druhy), a když tak na ně koukáte z té výšky, tak nepoznáte, jestli je to výzkumné plavidlo či bojové. Dokonce tu nenajdete ani skoro žádnou jednotku, kterou jste kdy viděli ve Star Treku. Další co mě na téhle hře úplně doslova dostalo, byly jednotky, které když pošlete na jinou lokaci, tak ani nevíte, jestli ten rozkaz vůbec obdržely, protože tak nevlídně civí furt tím samým směrem a než jim to dojde, tak uplyne nějaká ta sekunda. Ale to zdaleka není vše! Např. pokud vedete komplikovaný útok, tak rychlost myši je přímo úděsně a podle pomalá a pokud myslíte, že si můžete kliknout na minimapku, tak se šeredně mýlíte. Na ní sice klikat můžete, ale k ničemu vám to není. Ještě jedním z těch větších problémů hry je to, že veškeré jednotky se pohybují za 1) pomalu a za 2) jedou za sebou a ne aby utvořily nějakou formaci, ale ony hezky pojedou, aby je nepřítel mohl zničit bez.veškerých problémů.

Ovšem ani plusy hry nejsou k zahození. V Klingoni přebírají federační základnujednom kole máte za úkol nalézt vrak lodi třídy Constitution refit - ta loď je úplně božská! Když ji tak vidíte zapíchlou v zemi… Hra také vlastní jedno z nejlepších inter, které kdy bylo pro Star Trek hru uděláno (zatím u mě ale stále vede intro ze Star Trek: ARMADA). Zdejší romulanský Warbird je překrásně udělán, že ani v TV ho tak neuvidíte. Skvělé ozvučení, bomba grafika, celkem 42 misí, efekty,umělá inteligence, která je na vysoké úrovni a to je tak přibližně vše, co jde o této hře napsat. Bohužel se mi zdá, že tuhle hru někde pořádně odflák a zřejmě si myslel, že ji proslaví název!

Osobní verdikt: Docela zajímavá hra, bohužel je velmi odbitá. Pokud se tak trochu podvolíte ovládaní, tak zjistíte, že to zas tak hrozné není, ale po čase velmi rychle omrzí! Určitě za ty penízky nestojí.

PS: Kdyby v téhle hře nebylo tak perfektních zvuků a tak super grafiky, tak by po ní ani pes neštěkl!

Systémové požadavky:
Minimání konfigurace: PII 233 Mhz , 32 MB RAM , 3D karta
Doporučená konfigurace: PII 500 Mhz , 64 MB RAM, 3D karta
Multiplayer: ANO
3D Akcelerace: ANO
Platformy: WIN 95/98/ME
Typ hry: REAL-TIME
Jiná volba:Star Trek: Armada
 StarCraft
Užitečné odkazy:
14 Degrees Studios: www.14degrees.com
Interplay: www.interplay.com
Star Trek: New Worlds homepage: www.interplay.com/stnewworlds/index.html

Marek Danko

Seznam všech článků týkajících se hry Star Trek: New Worlds najdete zde.