Klingon Treason logo

Star Trek: Klingon Treason - "Qapla´ tlhIngan!"


Tak právě na tuhle hru jsem před pár hodinami úplnou náhodou narazil a totálně mi vzala dech. Po všem tom urputném shánění a hledání nějaké té solidnější akční střílečky po všech internetových čertech, kde se vzala, tu se vzala, šťastně se zjevila a krásy své mi ukázala. No a pravda, zaujala mě dokonce natolik, že jsem se rozhodl vám o ní i krátce poreferovat. Zajímá-li vás více o tomto kousku, neváhejte a pusťte se do četby.

Souboj s IntrepidemtoH, tlhIngan Hol DajatlhlaH 'e' DaneH'a'?
Tak tedy nejprve si něco řekněme k samotnému žánru hry. Star Trek: Klingon Treason je úplně klasickou vesmírnou střílečkou, kterou lze lehce přirovnat např. k vynikajícímu titulu Xenon. Na svou loď hledíte z ptačí (ačkoli tohle tedy k prostředí příliš nesedí) perspektivy, zvolna se posunujete směrem vzhůru k vrchní části vašeho monitoru a do cesty se vám staví celá řada nejrůznějších nepřátel vylétajících od tamtéž. Cestou se naproti standardu ovšem nesbírají žádné volně poletující bonusy či jiná vylepšení.

HoH'egh
Hra se instaluje lehce - rozbalením z archivu. Spuštění je rovněž bez problémů, neotravují nás žádné zpropadené reklamy či podobné vylomeniny a rovnou se ocitáme v hlavním menu hry. Zde si můžeme prohlédnout vizitku autorů v podobě klasických kreditů, pokochat se nejlepším skóre, něco nastavit a pochopitelně pustit se také rovnou do boje. Vše je zpracováno velmi hezky a zároveň přehledně; takřka jako v případě starších komerčních her. Jen co si nakonfigurujete zvuk, hudbu a dalších pár vylomenin, můžete se pustit do hry.

Heghle'neH QaQ jajvam
Ještě než se tak stane, musíte však učinit jedno zásadní rozhodnutí – vybrat si svou kocábku. Na výběr máte dvě lodě. Počet ovšem není nikterak poddimenzovaný, zatímco jiné tituly vám totiž nabídnou možnost proletět se třeba v padesátce korábů bez zjevnějších rozdílů v hratelnosti, autoři Star Trek: Klingon Treason vsadili na jednodušší, ale o to propracovanější model. Volit tak můžete klingonského Dravce (Bird of Prey) nebo experimentální Scout. Rozdíly mezi oběma loděmi jsou nasnadě. Zatímco první loď je pomalejší, odolnější, větší a disponuje silnější výzbrojí, druhý stroj je jejím pravým opakem – malý, lehce manévrovatelný, ovšem výzbrojí i výdrží slabší.

batlh biHeghjaj
Možná vám to už naznačil titul hry, možná nikoli, to je celkem jedno, ale já vám nyní prozradím, že Star Trek: Klingon Treason patří mezi ty oblíbené kousky, jež nám umožní vžít se do role „těch špatných“. Stejně jako v hrách typu Tie Fighter, Klingon Academy či Dungeon Keeper tedy můžete vesele dlabat na nějaká pravidla slušnosti a jednoduše vystřelit po čemkoli, co se vám objeví na senzorech. Příběhem vás teď ale zdržovat nebudu, můžete si jej nastudovat přímo během hry.

Nepřátelé kam se podívámHIja'
Jsme tedy ve hře. Vaše loď si pochopitelně nepluje vesmírem jen tak a tudíž je jí třeba trochu ovládat. Lehce nám k tomu poslouží kupříkladu směrové šipky. Jimi můžete posunout koráb dle potřeby tu trochu doprava, tu doleva či třeba popohnat kupředu. Váš smrtonosný nástroj se přitom vždy efektně naklání do stran a dokonce jsou na něm vidět i nějaké ty proměnlivosti v osvětlení, jednoduše lahoda. No a jak si tak poklidně plujete vzduchoprázdnem, čas od času na vás vyskočí nějaká ta informativní zpráva a za ní zpravidla i lítý federální nepřítel.

jach
Do cesty se vám postupně v nejrůznějších vlnách a formacích postaví hned několik nepřátel z nichž každý disponuje jinak silným strojem a užívá i jinou taktiku. Maličký raketoplán je tak vlastně jen pohyblivým terčem, loď třídy Defiant už solidně odporujícím soupeřem a koráb třídy Intrepid skutečnou výzvou. Jak narazíte na nepřítele, můžete začít pálit dle chuti. K tomu vám umně poslouží buď primární zbraně, které se zaměřují a ovládají myší či silná fotonová torpéda, jež se odpalují poněkud složitěji, a to za pomoci nastavení úhlu nepřítele.

val
To vše možná zní poněkud zmateně a nejasně, ale věřte, že právě tento prvek dělá ze hry skutečný skvost a povyšuje ji nad řadu obdobně zamýšlených leč zcela bezduchých titulů. Navíc vás hra donutí i trochu přemýšlet a zároveň taktizovat. Není to tedy jen o rychlých prstech, ale i bystrém úsudku. Mám použít to či ono? A kde vlastně teď stojí můj nepřítel? No, možná to takto na pohled nevypadá nic moc, ale v akci vše funguje skvěle.

yIHmey SurghwI'
Správná klingonská loď se pochopitelně neobejde ani bez maskování. To můžete užívat dle libosti, nepřátele skutečně oblafnete, ale dle tradic Star Treku (ST6: Neobjevená země budiž světlou výjimkou) pak nemůžete užít své palubní zbraně. Zapomenout ovšem nemůžeme ani na štíty, které zmírňují vaše poškození, a stejně jako zbraně čerpají svou energii z jednoho centrálního zdroje. Logicky z předešlé věty snad vyplývá, že pokud tedy v boji tuto vymoženost hodláme použít, musíme se tak smířit s pomalejším doplňováním energie do zbraňových systémů.

Cardassiané mají docela nervy. Zásobovat mě v žáru bitvy...HoS
Toto vše je sice užito podle velmi jednoduchého modelu, ale pokud nejste maniaci, kteří by řešili, zda-li ta či ona loď skutečně vydrží takový či makový počet zásahů bez štítů, lehce si uvědomíte, jak skvěle tento prvek oživuje hru. Postěžovat si musím pouze na skutečnost, že štíty se aktivují okamžitě. Logicky bych nechal v jejich „náběhu“ drobný časový interval, jelikož takto stačí brázdit hvězdy nechráněn se vší dostupnou energií pro zbraně a pouze v případě, že se na vás řítí nějaké to torpédo, na chvilku užijete této účinné ochrany.

qamuSHa'
Výše uvedená záležitost je ale skutečně tou jedinou zřejmější vadou na kráse této hry. Možná bychom mohli mluvit o tom, že by měla být komplexnější či něco podobného, ale to už není výtka, protože hra je prostě taková, jaká je. A právě takto funguje perfektně. Nesmím však závěrem opomenout zmínit ještě zbylé drobnosti, které zlepšují dojem ze hry. Tedy jen telegraficky: zásoby lze doplňovat velice sofistikovaným způsobem s trochou matematiky pomocí transportního paprsku na občasně se vyskytujících cardassianských plavidlech, hudba je perfektní, zvuky rovněž a navíc ve skutečném stereo módu, výsledné skóre lze odeslat k prezentaci na stránce autorů.

qaStaH nuq
Sečteno a potrženo; Star Trek: Klingon Treason je jednoduše vynikající titul s líbivým vizuálním zpracováním (vlastním, nikoli převzatým), dobrým námětem, nevšedním zpracováním, kupou kvalitních nápadů a solidní délkou zábavnosti. Rozhodně nic nezkazíte, když jej alespoň zkusíte, protože tohle je dle mého názoru zatím nejlepší česká Star Trek hra, jaká kdy vyšla. Sorry pánové, ale pokud nakonec Final War 2 a Red Alert přeci jen trochu nepřidají na taktičnosti/strategičnosti, strčí je Star Trek: Klingon Treason vesele do kapsy, jelikož zatím tu máme hotovou tu nejlépe zpracovanou střílečku.

Výrobce: Homo Computers
Minimum: P 266 MHz, 64MB RAM, DirectX 9b
Domovská stránka hry: www.hcomp.org/index.php?go=stkt

Jiří Bigas,
Star Trek Games.CZ
Přidáno: 24.4.2004


Seznam všech článků týkajících se hry Star Trek: Klingon Treason najdete zde.