Inon Zur - portrét


Inon Zur absolvoval hudební akademii v Tel Avivu v Israeli. Poté se přestěhoval do Los Angeles, aby studoval hudbu na Dick Grove School of Music a UCLA, kde se učil pod tak významnými osobnostmi, jako jsou Jack Smalley, Alan Ferguson a Henry Mancini. Momentálně stále žije a pracuje v Los Angeles.

Inon ZurSvoji kariéru profesionálního skladatele začal prací na nezávislém filmu Yellow Lotus v režii Tonyho Buie, vítězném snímku filmového festivalu Sundance, a více než šest let strávil psaním hudby pro množství televizních seriálů a hraných filmů na Fox TV. Je držitelem Internation Monitor Award za původní televizní mini sérii D. A. V. I. D. a jeho práce pro populární živé akční show Power Rangers Turbo byla oceněna cenou Telly Awards za nejlepší hudbu.

V televizi skládal Inon Zur pro stovky epizod úspěšného animovaného seriálu Digimon a Escaflowne, založených na oblíbených japonských idolech. Mezi jeho další hudební úspěchy v televizi patří State of Grace, Big Guy And Rusty The Boy Robot, Mystic Knights of Tir na Nog, Power Rangers In Space, Beetleborgs a Valley Of The Dolls.

Ve filmové branži skládal hudbu pro Au Pair i Au Pair 2 a St. Patrick: The Irish Legend, ve kterých se objevili mezi jinými herci Malcolm McDowell, Alan Bates a Susannah York. Vytvořil rovněž hudbu k filmům The Refugee, North Face, Rusty: The Great Rescue, Casper: A Spirited Beginning a Turbo: A Power Rangers Movie.

Zurova emocionálně nabitá hudba fascinuje publikum celého světa i v herním průmyslu. Je jedním z kritikou nejuznávanějších skladatelů hudby pro počítačové hry. Nabízí zároveň inovativní a pozoruhodné soundtracky filmové kvality pro přední studia jako Sony, Infogrames, Interplay, Microids, Bioware. Mezi jeho produkty patří velmi úspěšné tituly War And Peace, Lionheart, Crusader Kings, Run Like Hell, Icewind Dale 2, Baldur’s Gate 2: Throne of Bhaal, Fallout Tactics, Star Trek: Starfleet Command Volume 2: Empires At War, Star Trek: New Worlds (hudba při intru a outru) a Star Trek: Klingon Academy.

Inon ZurZurova hudba je rovněž k dispozici na soundtracku k nové akční hororové sci-fi adventuře RLH (X-Box), kde složil deset stop. Zajímavostí je, že pro RLH zapůjčili svoje hlasy například Lance Henriksen (Vetřelci, Millennium), Clancy Brown (Hvězdná pěchota), Kate Mulgrew (Star Trek: Voyager) a Brad Dourif (Vymítač ďábla 3).

Byl vyznamenán TV 4 Gamers za dokonalost filmové hudby pro hry a jeho orchestrální hudba pro Baldur’s Gate 2 byla diváky vyhodnocena jako jeden z deseti nejlepších soundtracků všech dob. V únoru 2003 byla Zurova hudba pro Icewind Dale 2 nominována Game Audio Network Guild na cenu Music of the Year Award roku 2002 a cenu Game Industry News Soundtrack of the Year Award za rok 2002.

Zurova kvalifikace mu nejen umožňuje vytvářet partitury, které zní jako osmdesátičlenný orchestr, ale nabízí také rozsáhlé zkušenosti s dirigováním a nahráváním s živým orchestrem včetně Seattleské symfonie, Symfonie Salt Lake City (spolu vytvořili hudbu k Starfleet Command 2) a Symfonie Tel Avivu, jakož i s nahráváním s hudebníky světové třídy v hudebních studiích Fox Family v LA a s komorním sborem Eblana v irském Dublinu.

V červnovém čísle papírového vydání časopisu Computer Music je hlavní pozornost věnována právě Inonu Zurovi. Článek „Orchestral Manoeuvres on the Disk“ se věnuje skládání symfonických soundtracků pro počítačový a videoherní průmysl, jakož i skládání hudby pro společnosti Columbia/Tri-Star a 20th Century Fox.

Abyste ocenili Inonovy kvality, stáhněte si hudební ukázky z her Star Trek: Klingon Academy (364 kB, 53 sekund), Star Trek: Starfleet Command 2 (348 kB, 50 sekund) a Star Trek: New Worlds (224 kB, 32 sekund) ve formátu MP3.

Další informace najdete na oficiální stránce: www.inonzur.com

Za informace a fotografie děkuji Gregu O'Connor-Readovi z agentury Top Dollar PR

Martin Kovář,
Star Trek Games.CZ

Přidáno: 11.5.2003

Spřátelené články:
Interview s Mrazíkem
Interview s Dannym Pelfreyem