Birth of the Federation logo

Co si o tom myslíte, pane Spocku?


V hlubokém vesmíru (a nezáleží na jeho pořadovém čísle) se opět něco děje. Zlé jazyky a staří mudrcové říkají, že se rodí Federace. U takového porodu bychom neměli chybět, a to i přesto, že nejsme porodní báby. Máte-li v krvi touhu po dobrodružství, lákají-li vás neprozkoumané dálavy kosmického prostoru a říká-li vám něco Star Trek, Klingoni, Picard, fotonová torpéda, červí díra a Borgové, pak jste na správné adrese.

Screenshot 1 Vítejte, toto je další hra z prostředí Star Trekovského vesmíru.

Amerika je plná Trekkies, kteří jistě po téhle hře bez přemýšlení sáhnou. I u nás je hodně příznivců tohoto kultu a i když nejsem pravověrný Trekkie, tak s touto skupinou sympatizuji. A proto se podívám hře na zoubek, aby nekupovali Cardassiana v pytli.

Star Trek: The Next Generation Birth of the Federation (od teď STNG: BotF) je vesmírnou strategií, která se odvolává na staré dobré tradice. Bezesporu jí byl více než vzorem kultovní hit let nedávno minulých, a tím mám na mysli hru Master of Orion (kupodivu také ze stáje Microprose). Způsob hraní je v mnoha ohledech podobný. Ovládání však doznalo několika podstatných změn a grafický vzhled se změnil k nepoznání. Dříve však, než se podíváme na to, jak se hra vlastně hraje, bylo by dobré ujasnit si, o co v ní vlastně jde.

Screenshot 2Jak bylo napsáno výše, jde o hru ze Star Trekovského vesmíru, přičemž časově je zasazena prakticky na počátek - tedy do doby vzniku Spojené federace planet. Vy, jako hráč, můžete hrát za jedno z pěti společenství, potažmo vesmírných ras. Je to Spojená federace planet, Cardassianská unie, Aliance Ferengů, Klingonské impérium a Hvězdné impérium Romulanů. S každou rasou získáváte nejen zcela jiný úhel pohledu na věc, ale i také jinak designovanou herní obrazovku, což výborně umocňuje atmosféru.

Rozhodnete-li se hrát za Federaci planet, pak je na vás, abyste vlastně Federaci vytvořili, neboť začínáte jen s naší sluneční soustavou a zbytek vesmíru čeká na váš příchod (i když nečekejte, že s otevřenou náručí).

V této chvíli možná zklamu ty, kteří z obrázků kolem nepochopili, že STNG: BotF není 3D vesmírná strategie, ale skutečně stará dobrá perná frustrující zábavná návyková 2D (v bojovém módu i 3D) políčková kolová (turn-based) strategie. V praxi to vypadá tak, že před sebou máte mapu vesmíru, který je rozdělen na sektory, představované čtverci. Vaší snahou je samozřejmě ovládnout co největší počet čtverců, ve kterých se může ukrývat cokoliv od hvězdných soustav, černých děr či bílých trpaslíků až po naprosté nic. Pokud vyšlete vědeckou loď do nového sektoru a ta nalezne planetu vhodnou k osídlení, tak za ní pošlete další loď, abyste váš úlovek připravili k osídlení. Takovéto operace (mám na mysli veškeré herní akce) provádíte vcelku originálním způsobem jakéhosi před-turn-based systému. Popsal bych vám to asi takto. Ve svém kole navolíte, co se má stát, a pak teprve jedním kliknutím uvedete vše do pohybu. To je vcelku vtipná změna.

Screenshot 3 Hra ovšem neobsahuje pouze 2D mapu složenou ze čtverečků, ale množství dalších sub-obrazovek, ve kterých objevujete nové technologie (6 oborů), sledujete ekonomickou situaci, prohrabujete se informacemi o Star Trekovském vesmíru atd. Když jsem se zmínil o technologiích, je třeba také připomenout, že v STNG: BotF budete samozřejmě stavět a budovat, a také bojovat.

Boj probíhá v 3D prostoru, ve kterém můžete se svou lodí či flotilou manévrovat s docela slušnými možnostmi ovlivnění výsledku bitvy. Když si všechny předešlé informace sečtete s těmi, na které jsem zapomněl, pochopíte, že čtete recenzi na hru, která rozhodně stojí za pozornost.

Screenshot 4 Jedinou věcí, kterou je třeba objektivně zkritizovat je fakt, že se STNG: BotF očividně přiživuje na Master of Orion 1 i 2 a přináší nemnoho vylepšení enginu.

V každém případě je Star Trek: The Next Generation Birth of the Federation vynikající hrou, vesmírnou strategií až do morku Klingonských kostí, která vás chytne a dlouhou dobu nepustí. Zvláště, patříte-li k fandům Star Treku (docela smutné je, že se hra honosí názvem Next Generation, ale její děj je zasazen do období vzniku Federace. Picard se musí asi divit!).

Nevím, co by na to řekl Spock, ale já a Kirk vám koupi doporučujeme. Čím více se her prodá, tím dřív nám totiž postaví novou Enterprise...?! A bijte Klingony! Klingon, bajaja, mozek.

Souvislost:
Kult Star Trek

Screenshot 5 Jen pro připomenutí. S kultem Star Treku souvisí stohy vydaných knih, devět celovečerních filmů (včetně posledního: Star Trek: Insurrection), několik seriálových řad (u nás nejznámější: Star Trek: Deep Space Nine, Star Trek: The Next Generation, Star Trek: Voyager), několik počítačových her (jen z poslední doby jich bylo celkem dost), comicsy, suvenýry (např. trička), kostýmy, masky apod. Z toho všeho vyplývá, že Star Trek je nejen kultovní záležitostí miliónů fanoušku na celém světě, ale i výdělečným podnikem pro vydavatelské firmy.Hratelnost 85 %
Pro: Je to Star Trek, lze zabíjet Klingony, rozsáhlost, propracovanost.
Proti: Kopíruje, co už jednou bylo.
Firma: Microprose.
Systém: Windows 95/98/NT.
Doporučeno: P233, 32 MB RAM.
Minimum: P133, 16 MB RAM, 4x CD-ROM, 3D akcelerátor.
Hardisk: 170 MB.
Počet hráčů na jednom počítači: 1.
Počítačů: 5.
Grafická podpora: ne.
Jazyk: anglický.

Nejlepší podobné hry:
1. Master of Orion 2. 88 %. Velice rozsáhlá a promakaná vesmírná strategie.
2. Star Trek: The Next Generation Birth of the Federation. 82 %. Je to opět promakané a je to Star Trek a lze zabíjet Klingony.
3. Master of Orion. 81 %. Základ strategií tohoto druhu.

Užitečné odkazy:
Microprose: www.microprose.com/index.html
Star Trek: The Next Generation Birth of the Federation homepage: není

Pavel Žďárek, Excalibur

Použito se svolením časopisu Excalibur. Děkuji Tomášovi Staňkovi.Seznam všech článků týkajících se hry Star Trek: The Next Generation Birth of the Federation najdete zde.